Pervaz nedir?

Dikiş dersleri ile dikiş terimleri için bilgilendirmeye devam edelim ve pervaz nedir? Pervaz dikişi nasıl yapılır? Ekteki yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Pervaz nedir? Pervaz; kenarların ve yaka açıklığının çevrilemsinde kullanılan bir kumaş parçasıdır. Çevrilecek olan kenarın şekline göre biçilir. Pervaz çoğunlukla başlı başına bir patronla gösterilmez. Ön parça ile birlikte verilir ve ayrıca patrondan çıkartılması gerekir. Kural olarak pervaz ile birlikte kullanıldığı parça aynı iplik yönünde biçilmelidir. Aksi durumlarda pervazın üstünde iplik yönü belirtilir.

Pervaz dikiş nasıl yapılır? Birlikte biçilen pervaz için düz kenarlarda pervazı doğrudan doğruya parçaya ilave ederek pervaz dikişi yapabilirsiniz.

Dikim dersleri ve dikiş terimleri için bilgilendirme yazılarımız abiye elbise sitesi; abiyeelbiseci.com biçki dikiş kategorisinde yer alan sayfalarımız ile devam etmektedir. Dikiş teknikleri için yeni bilgilendirme yazılarımızı da takip etmenizi öneririz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir Cevap Yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 Bahattin 20 Haziran 2015 Cevapla
0 1

Pervaz deyince çoğunun aklına dekorasyon gelir. Halbuki pervaz dikişle de ilgilidir (: Pervaz dikiş için bir video da paylaşsanız bence daha iyi olur.